wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Przygotowanie pliku do druku

Przygotowanie pliku do druku

Przygotowanie pliku

 • wymogiem jest plik zamknięty zapisany w formacie PDF (do wersji 1.6), nie przyjmujemy plików otwartych
 • rozdzielczość bitmap powinna mieścić się w przedziale 300 – 360 dpi
 • wszystkie fonty powinny być zamienione na krzywe bądź ewentualnie należy dołączyć je dodatkowo
 • minimalny rozmiar czcionki to 6 pt., minimalna wysokość czcionki to 1,2mm
 • w pliku powinny być osadzone wszystkie łącza - grafiki osadzone
 • format netto projektu tzw. trimbox, musi być zgodny z rozmiarem podanym w zamówieniu
 • tło pracy oraz wszystkie obiekty przylegające do krawędzi należy wyprowadzić na spad poza krawędź. Należy uwzględnić spady 1mm na stronę (bleedbox)
 • należy zachować margines wewnętrzny 1mm (od krawędzi cięcia) stanowiący obszar bezpieczny
 • plik nie powinien zawierać znaczników drukarskich (kostek kolorystycznych, znaczników cięcia, celowników itp.)
 • obrys wykrojnika należy zapisać na osobnej warstwie dokumentu umieszczonej na wierzchu, zdefiniowany jako kolor dodatkowy CutContour, z włączonym atrybutem nadrukowywania (overprint). W przypadku braku wykrojnika zostanie on dodany automatycznie zgodnie z wymiarem netto projektu z zaokrągleniem narożników 2mm.
 • biały poddruk zapobiega prześwitywaniu tła pod zadrukiem CMYK na materiałach transparentnych i metalicznych. Może też być kolorem zadruku (biały tekst lub grafika). Biały poddruk musi być umieszczony w projekcie na osobnej warstwie w formie maski wypełnionej kolorem dodatkowym o nazwie White_Ink, z włączonym nadrukowaniem wypełnienia (overprint). Warstwa z kolorem o nazwie White_Ink powinna być umieszczona nad warstwą z grafiką. White_Ink to CMYK 30/0/0/0
 • w przypadku czerni drobne elementy tekstowe i kody kreskowe powinny być przygotowane jako 100%K bez innych składowych kolorystycznych. Atrybut nadruku (overprint) dla czerni powinien być wyłączony.
 • kody kreskowe powinny być przygotowane jako wektory w kolorze 100%K (100% czerni). W innych przypadkach może pojawić się problem z czytelnością kodów przez skanery

Obszar bezpieczny (Safe area)
Linie cięcia (Cut lines, TrimBox)
Spady (BleedBox)


KOLORYSTYKA

 • przestrzeń barw CMYK (całość pracy poza kolorem wykrojnika oraz poza białym poddrukiem)
 • bez osadzonych profili kolorystycznych
 • występujące kolory dodatkowe takie jak np. PANTONE muszą być skonwertowane do barw CMYK. W przypadku gdy projekt będzie zawierał kolory dodatkowe, zostaną one automatycznie przekonwertowane do przestrzeni barw CMYK

DOSTARCZENIE PLIKU DO DRUKU

 • Pliki powinny być nazwane w sposób jednorodny umożliwiający ich jednoznaczną identyfikację, wymagane są nazwy w języku polskim lub angielskim, bez polskich znaków diakrytycznych.
 • Pliki należy dostarczyć poprzez wgranie ich do formularza w zakładce kontakt

Definicja pojęć:

CMYK – zestaw czterech podstawowych farb drukarskich, poprzez łączenie których w podstawowych proporcjach od 0 do 100% otrzymuje się pożądane barwy wynikowe. Podstawowe farby, które podlegają mieszaniu to: cyjan (ang. cyan) - odcień niebieskiego, magenta (ang. magenta) – podobny do fuksji, karmazynu i amarantu, żółty (ang. yellow) – odcień żółtego, czarny (ang. black lub key colour) – kolor o niezbyt głębokiej czerni. CMYK jest jedną z przestrzeni barw w grafice komputerowej.

TrimBox – niewidzialny kontener, który wyznacza linie odcięcia spadu, powinien odzwierciedlać format netto projektu.

BleedBox – obszar spadów - jest to zadrukowywany obszar arkusza do druku, który wychodzi poza krawędź ostatecznego projektu i który zostaje odrzucony w wyniku cięcia. Gwarantuje, że zadrukowany obszar po wycięciu będzie dochodził do samej krawędzi.

Obszar bezpieczny – obszar przy krawędzi projektu, w którym nie powinno się zamieszczać żadnych istotnych elementów tj. teksty, logo, dopiski itp.

Overprint (nadrukowanie) – to funkcja, która pozwala na nadruk farby na kolorowe tło niezawierające tego koloru. Włączony atrybut overprint pozwala uniknąć powstawania białego cienia

Font – zestaw czcionek zapisany w formie elektronicznej.

 

UWAGA:

Informujemy, że nie ponosimy odpowiedzialności za błędy w druku wynikające z dostarczonych plików przygotowanych niezgodnie z powyższą specyfikacją.


Przejdź do strony głównej
Copyright @ 2010-2023 SwiatEtykiet.com All rights reserved
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu